-
21.11.2017 W Muzeum Marii Skłodowskiej Curie

 

.

Podczas wycieczki zwiedziliśmy Muzeum oraz wzięliśmy udział w warsztatach historyczno-chemicznych. Poznaliśmy historię życia Marii Skłodowskiej-Curie i przy okazji dowiedzieliśmy się paru ciekawostek. Muzeum mieści się w trzech pomieszczeniach. W pierwszym z nich poznaliśmy drzewo genealogiczne Marii Skłodowskiej i zdjęcia rodzinne, natomiast drugie pomieszczenie miało przypominać jej pracownie. Tutaj można było także zrobić sobie zdjęcie z siedzącą, tekturową Marią :) W ostatnim, trzecim pomieszczeniu obejrzeliśmy pamiątki po znanej chemiczce -  sprzęt do badań i przedmioty życia codziennego. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się więcej o pierwiastkach, które odkryła Maria, czyli radzie i polonie oraz za co zdobyła nagrody Nobla. Zobaczyliśmy także archiwalny i nowoczesny dozymetr - przyrządy do pomiaru dawki promieniowania.

 

Ciekawostki dotyczące Marii Skłodowskiej - Curie:

  • Maria Skłodowska-Curie jest bardzo popularna wśród Azjatów, a w Japonii jej biografia jest obowiązkową lekturą w szkołach
  • Maria wraz ze swoim mężem - Piotrem wyruszyła w podróż poślubną po Paryżu na rowerach
  • Była pierwszą kobietą wykładającą na Uniwersytecie i pierwszą kobietą profesor wykładającą na Paryskiej Sorbonie
  • W 1899 roku Maria wraz z Piotrem wspięli się na najwyższy szczyt polskich Tatr – Rysy (2499 m n.p.m.). Był to nie lada wyczyn w czasach, kiedy tatrzańskie szlaki jeszcze nie istniały, a kobiety musiały nosić długie suknie i kapelusze.
  • Otrzymała dwa razy Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i chemii
  • Jest jedyną kobietą pochowaną pod kopułą Panteonu w Paryżu w uznaniu jej zasług.

Ada Ludwicka, Ola Gad, Natalia Dąbrowska, Magda Molska IIf

muzeumsklodowskiej001.jpg muzeumsklodowskiej001.jpg muzeumsklodowskiej001.jpg
muzeumsklodowskiej001.jpg muzeumsklodowskiej001.jpg muzeumsklodowskiej001.jpg
 

 Szkoła Podstawowa nr 389 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie ul.Smocza 19       01-051 Warszawa   tel/fax: 22 838 11 05      e-mail: g49@gazeta.pl