-
24.11.2017 Wizyta w firmie "Algoteque"W piątek 24 listopada klasa IIb wraz z p. Jakubik w ramach projektu Erasmus+ miała okazję dowiedzieć się, jak wygląda w praktyce praca programisty komputerowego. Klasa została zaproszona do siedziby firmy "Algoteque", mieszącej się na Stadionie Narodowym.  Na początku naszej wizyty zostaliśmy oprowadzeni  przez właścicielkę firmy p. Monikę Reszkę po części biurowej Stadionu, wynajmowanej przez nieduże, kreatywne firmy. Biura te są zaaranżowane w otwartej przestrzeni, nie ma tu drzwi czy ścian działowych. Idąc alejkami, pomiędzy siedzibami poszczególnych firm mogliśmy zobaczyć oryginalne sale spotkań dla pracowników, wykończone w różnych stylach np. w sali surferów zamiast krzeseł są leżaki, a w sali lotniczej - fotele samolotowe. Zobaczyliśmy też ściankę wspinaczkową oraz hamaki, w których bujali się pracownicy. Na terenie miasteczka biznesowego są także sauna oraz sala kinowa! Jak się dowiedzieliśmy, tak zaprojektowane wystrój oraz wyposażenie ma sprzyjać kreatywności pracowników.

Następnie zostaliśmy zaproszeni do sali konferencyjnej - także nietypowej, bo zamiast tradycyjnych krzeseł zobaczyliśmy duże kolorowe poduchy, w których wszyscy z przyjemnością zatopiliśmy się. I w takich komfortowych warunkach wysłuchaliśmy interesujących informacji na temat działalności firmy "Algoteque", które przedstawiła nam p. Reszka. Firma zajmuje się tworzeniem oprogramowania komputerowego dla firm z różnych sektorów - m. in. bankowości, lotnictwa. Wykonuje zadania zlecone przez firmy polskie i zagraniczne np. holenderskie, szwajcarskie zatrudniając nie tylko wspomnianych już programistów, ale także analityków, którzy współpracują ze sobą przy każdym z realizowanych projektów.

Podczas spotkania właścicielce firmy towarzyszyło dwóch młodych, zdolnych pracowników - Michał i Bernard, którzy okazali się właśnie programistami. Opowiedzieli oni uczniom o swojej trochę nietypowej drodze do informatyki. Otóż okazało się, że obaj nie mają wykształcenia informatycznego, a programowania uczyli się sami - z różnych fachowych książek oraz internetu. Wiązało się to z ciężką, ale satysfakcjonującą pracą. Uczniowie usłyszeli także, jakich przedmiotów powinni uczyć się szczególnie, aby w przyszłości mogli wykonywać taki zawód. Otóż przede wszystkim języka angielskiego, w którym dostępna jest wszelka literatura związana z programowaniem oraz matematyki, która jak wiadomo uczy logicznego myślenia.

Młodzi pracownicy podkreślili też cechy, jakimi powinni odznaczać się kandydaci do tego zawodu. Są to wytrwałość oraz chęć uczenia się. Pierwsza z tych cech pozwala na perfekcyjne dopracowanie zleconego zadania, którego realizacja często wiąże się z koniecznością wielokrotnych korekt. Natomiast gotowość do ciągłego uczenia się związana jest ze specyfiką informatyki jako dziedziny nieustannie rozwijającej się. Michał i Bernard zwrócili uwagę uczniów na dodatkowe atuty swojej profesji – elastyczne godziny pracy oraz zarobki, które są kilkakrotnie wyższe od średniej krajowej :)

Wizyta w „Algoteque” była niewątpliwie inspirująca zarówno dla uczniów już zainteresowanych programowaniem, jak i tych, którzy jeszcze nie złapali tego bakcyla. Przez dłuższą chwilę znaleźliśmy się w nowoczesnym otoczeniu wśród zdolnych i ambitnych ludzi, których mogliśmy szczerze podziwiać. Może więc w przyszłości któryś z uczniów kl. IIb także zostanie programistą komputerowym?

 

algoteque001.jpg algoteque001.jpg algoteque001.jpg
algoteque001.jpg algoteque001.jpg algoteque001.jpg
algoteque001.jpg algoteque001.jpg algoteque001.jpg
 

 Szkoła Podstawowa nr 389 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie ul.Smocza 19       01-051 Warszawa   tel/fax: 22 838 11 05      e-mail: g49@gazeta.pl