Czym jest dwujęzyczność?

Nauczanie dwujęzyczne jest przede wszystkim wielkim krokiem w nowoczesność. Wiele polskich szkół, szczególnie tych w dużych miastach, prowadzi oddziały o tym charakterze. Samo nauczanie dwujęzyczne zostało wprowadzone do polskiego systemu edukacji w roku szkolnym 1991/ 1992 i od tego momentu stale się rozwija. Należy tutaj podkreślić fakt, iż początkowo klasy dwujęzyczne tworzone były tylko w liceach, a sama nauka w nich była wydłużona o jeden rok, gdyż uczniowie rozpoczynali ją w tak zwanych klasach zerowych, których podstawowym zadaniem było przygotowanie uczniów pod względem językowym do dalszej edukacji na kolejnych poziomach.

Niewątpliwym zwrotem w historii dwujęzyczności w szkolnictwie polskim jest rok 2015, kiedy to ze wszystkich liceów znika „zerówka”. Od tego momentu rolę tych klas przejmują gimnazja dwujęzyczne, a przede wszystkim utworzone w nich sekcje dwujęzyczne z poszerzonym programem nauczania języka obcego.

Nasze gimnazjum postawiło na język hiszpański, który od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych języków obcych w naszym kraju. Jak wszystkim wiadomo, korzyści płynące ze znajomości tego pięknego języka są wielorakie. Liczebność użytkowników hiszpańskiego sięga 500 milionów, jest on językiem oficjalnym Stanów Zjednoczonych, 22 krajów Ameryki Łacińskiej, zaś z perspektywy europejskiej zwłaszcza na Półwyspie Iberyjskim odgrywa ważną rolę. Znajomość hiszpańskiego, tak samo jak angielskiego, jest niezbędną umiejętnością cenioną i poszukiwaną przez pracodawców na terenie całej Polski. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i nie rozpocząć w murach Starzyńskiego wspaniałej przygody, jaką jest nauka języka Cervantesa, Isabel Allende czy innego genialnego pisarza hiszpańskojęzycznego, Maria Vargasa Llosy?

W Starzyńskim nasi uczniowie dzięki niezłomnej determinacji Dyrekcji oraz zaangażowaniu wszystkich Nauczycieli mają ku temu okazję!

Z praktycznego punktu widzenia uczniowie w 3-letnim cyklu edukacyjnym w gimnazjum opanowują język hiszpański na poziomie B1, uczestniczą w zajęciach wykładanych w tym języku. W ostatnim czasie poszerzyliśmy naszą ofertę o takie przedmioty jak : geografia, informatyka czy zajęcia artystyczne. Na wszystkich tych zajęciach uczniowie mają okazję poznać Hiszpanię i kraje hiszpańskojęzyczne w wielu aspektach, uczą się słownictwa z poszczególnych dziedzin oraz radzenia sobie na co dzień w języku hiszpańskim, gdyż wiele z tych przedmiotów prowadzonych jest przez native speakerów.